REKOLEKCJE Z ZACHEUSZEM - RELACJA

18-21 stycznia 2014

 Chcę dziś zatrzymać się w Twoim domu

Łk 19, 1-10

Gdańsk w szacie białej i mroźnej zimy to w tym roku niebywały widok. To tu, przy ul. Malczewskiego 144 mieści się gościnny dom Zgromadzenia Sióstr Pallotynek. W nim to właśnie, w dniach od 18 do 21 stycznia br. odbyły się dni duchowej odnowy dla młodzieży. Uczestniczyło w nich 18 osób, które przyjechały z Lęborka. Rekolekcje przygotowali i wspólnie prowadzili ks. Wojciech i s. Agata, reprezentujący duszpasterstwa powołań Sióstr Pallotynek i Księży Pallotynów.

 

Tematem przewodnim tych kilku dni była ewangeliczna perykopa o Zacheuszu. Każdego dnia młodzi zagłębiali się w poszczególne słowa zdania: "CHCĘ DZIŚ ZATRZYMAĆ SIĘ W TWOIM DOMU", a także pytali się, co skusiło tego celnika, by tak zabiegać o spotkanie z Jezusem. W ten to też sposób uczyli się patrzeć na swoje życie tak, jak owego dnia Jezus spojrzał na Zacheusza.

Popołudniową ciszę 18 stycznia w gdańskiej wspólnocie na „Górce” przerwał spodziewany harmider osiemnastu gimnazjalistek i licealistek. Po wejściu do klasztoru chwila konsternacji: trzeba podzielić się na pokoje… Proces ten przebiegł zgrabnie i tym samym rekolekcje dla dziewcząt można było uznać za rozpoczęte. Na tradycyjnie już organizowane przez Duszpasterstwo Powołań naszego Zgromadzenia rekolekcje zimowe, także tradycyjnie p. Grażyna – katechetka z Lęborka, przywiozła grupę swoich obecnych i byłych uczennic. Niemalże tradycyjnie posługę kapłańską sprawował ks. Wojtek Świderski SAC. Zmieniła się tylko prowadząca – tym razem s. Agata Hulak z pomocą s. Małgorzaty Lech.

Tegoroczne rekolekcje opierały się na fragmencie spotkania Jezusa z Zacheuszem i zawierały elementy Bibliodramy. Na różne sposoby odgrywaliśmy scenę biblijną, a później w małych grupach dzieliliśmy się swoimi refleksjami i wykonywaliśmy zadania. Wiele dziewcząt bardzo przeżyło medytację, czytanie listu miłosnego od Pana Boga i pisanie Ojcu własnej odpowiedzi. Ciekawym urozmaiceniem był energiczny Pogodny Wieczór prowadzony przez s. Małgorzatę; film „Evan Wszechmogący” opowiadający o dość specyficznym spotkaniu bohatera z Panem Bogiem; oraz tradycyjny spacer z (tradycyjną – a jakże) czekoladą na gorąco, na którą zaprosił nas ks. Wojtek.

Szczytem rekolekcji była codzienna Eucharystia, a głębokim uzupełnieniem – konferencja o spotkaniu Jezusa przez Piotra oraz ta wprowadzająca w Sakrament Pokuty. Wszystko zmierzało do tego, by spotkać Pana Boga i Jezusa NAPRAWDĘ, by uwierzyć nie tylko w Niego, ale i JEMU. Owoce są ukryte w sercach dziewczyn, ale ich skromny wycinek widać było w długiej kolejce do spowiedzi i drugiej kolejce – do Komunii Świętej podczas Eucharystii kończącej nasze Spotkanie 21 stycznia.

Wielką pomocą była dla nas modlitwa wszystkich Sióstr, a szczególnie Sióstr z Gdańska. Dziewczęta pierwszego dnia zapisały na kartkach swoje imiona i intencje, a Siostry te kartkiwylosowały. W ten sposób każda rekolektanta była omodlona indywidualnie. Była… - to nieprawda. Jest omadlana nadal. Dziękujemy!

NASZ ZAŁOŻYCIEL

Św. Wincenty Pallotti

Naszym Założycielem jest Święty Wincenty Pallotti. Żył w latach 1795–1850. Miejscem jego kapłańskiej i apostolskiej działalności był przede wszystkim Rzym gdzie podejmował wiele posług.

Ks. Wincenty Pallotti zmarł w Rzymie w opinii świętości 22 stycznia 1850 roku. Sto lat później, 2 stycznia 1950 roku papież Pius XII zaliczył go do grona błogosławionych. Papież Jan XXIII w dniu 20 stycznia 1963 roku podczas trwania Soboru Watykańskiego II, ogłosił błogosławionego Wincentego Pallottiego świętym jako Apostoła Rzymu i patrona Apostolatu Ludzi Świeckich. Święty Wincenty został też patronem Papieskiego Związku Misyjnego Księży.

Czytaj więcej...

O NAS

Nasz charyzmat

Dzisiaj istniejemy w wielu krajach świata, jako zgromadzenie międzynarodowe. Podejmujemy prace na misjach i w Polsce. Prowadzimy m.in. przedszkola, dom dziecka, domy pomocy społecznej, katechizację, prace parafialne i duszpasterskie. Spotykamy się w ramach grup i rekolekcji z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Gdziekolwiek jesteśmy, staramy się przeżywać swą codzienność według krótkich dewiz Założyciela:

  • Ad Infinitam Dei Gloriam! - Dla Nieskończonej Chwały Bożej
  • Ad Destruendum Peccatum! - Dla Zniszczenia Grzechu
  • Ad Salvandas Animas! - Dla Zbawienia Dusz

Czytaj więcej...

KONTAKT

SPOŁECZNOŚĆ