Bóg mnie wybrał...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

Możemy porozmawiać...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

Ufam Mu...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

W biegu do Pana...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

To dobra decyzja...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

Boża radość...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

Jestem piękna dla Pana...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

Pan nas posyła...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

W każdej sytuacji Pan nam błogosławi...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

Panie pomóż mi wybrać...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

Chcę pójść za Tobą, Panie...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

REKOLEKCJE Z ZACHEUSZEM - RELACJA

18-21 stycznia 2014

 Chcę dziś zatrzymać się w Twoim domu

Łk 19, 1-10

Gdańsk w szacie białej i mroźnej zimy to w tym roku niebywały widok. To tu, przy ul. Malczewskiego 144 mieści się gościnny dom Zgromadzenia Sióstr Pallotynek. W nim to właśnie, w dniach od 18 do 21 stycznia br. odbyły się dni duchowej odnowy dla młodzieży. Uczestniczyło w nich 18 osób, które przyjechały z Lęborka. Rekolekcje przygotowali i wspólnie prowadzili ks. Wojciech i s. Agata, reprezentujący duszpasterstwa powołań Sióstr Pallotynek i Księży Pallotynów.

 

Tematem przewodnim tych kilku dni była ewangeliczna perykopa o Zacheuszu. Każdego dnia młodzi zagłębiali się w poszczególne słowa zdania: "CHCĘ DZIŚ ZATRZYMAĆ SIĘ W TWOIM DOMU", a także pytali się, co skusiło tego celnika, by tak zabiegać o spotkanie z Jezusem. W ten to też sposób uczyli się patrzeć na swoje życie tak, jak owego dnia Jezus spojrzał na Zacheusza.

Popołudniową ciszę 18 stycznia w gdańskiej wspólnocie na „Górce” przerwał spodziewany harmider osiemnastu gimnazjalistek i licealistek. Po wejściu do klasztoru chwila konsternacji: trzeba podzielić się na pokoje… Proces ten przebiegł zgrabnie i tym samym rekolekcje dla dziewcząt można było uznać za rozpoczęte. Na tradycyjnie już organizowane przez Duszpasterstwo Powołań naszego Zgromadzenia rekolekcje zimowe, także tradycyjnie p. Grażyna – katechetka z Lęborka, przywiozła grupę swoich obecnych i byłych uczennic. Niemalże tradycyjnie posługę kapłańską sprawował ks. Wojtek Świderski SAC. Zmieniła się tylko prowadząca – tym razem s. Agata Hulak z pomocą s. Małgorzaty Lech.

Tegoroczne rekolekcje opierały się na fragmencie spotkania Jezusa z Zacheuszem i zawierały elementy Bibliodramy. Na różne sposoby odgrywaliśmy scenę biblijną, a później w małych grupach dzieliliśmy się swoimi refleksjami i wykonywaliśmy zadania. Wiele dziewcząt bardzo przeżyło medytację, czytanie listu miłosnego od Pana Boga i pisanie Ojcu własnej odpowiedzi. Ciekawym urozmaiceniem był energiczny Pogodny Wieczór prowadzony przez s. Małgorzatę; film „Evan Wszechmogący” opowiadający o dość specyficznym spotkaniu bohatera z Panem Bogiem; oraz tradycyjny spacer z (tradycyjną – a jakże) czekoladą na gorąco, na którą zaprosił nas ks. Wojtek.

Szczytem rekolekcji była codzienna Eucharystia, a głębokim uzupełnieniem – konferencja o spotkaniu Jezusa przez Piotra oraz ta wprowadzająca w Sakrament Pokuty. Wszystko zmierzało do tego, by spotkać Pana Boga i Jezusa NAPRAWDĘ, by uwierzyć nie tylko w Niego, ale i JEMU. Owoce są ukryte w sercach dziewczyn, ale ich skromny wycinek widać było w długiej kolejce do spowiedzi i drugiej kolejce – do Komunii Świętej podczas Eucharystii kończącej nasze Spotkanie 21 stycznia.

Wielką pomocą była dla nas modlitwa wszystkich Sióstr, a szczególnie Sióstr z Gdańska. Dziewczęta pierwszego dnia zapisały na kartkach swoje imiona i intencje, a Siostry te kartkiwylosowały. W ten sposób każda rekolektanta była omodlona indywidualnie. Była… - to nieprawda. Jest omadlana nadal. Dziękujemy!

NASZ ZAŁOŻYCIEL

Św. Wincenty Pallotti

Naszym Założycielem jest Święty Wincenty Pallotti. Żył w latach 1795–1850. Miejscem jego kapłańskiej i apostolskiej działalności był przede wszystkim Rzym gdzie podejmował wiele posług.

Ks. Wincenty Pallotti zmarł w Rzymie w opinii świętości 22 stycznia 1850 roku. Sto lat później, 2 stycznia 1950 roku papież Pius XII zaliczył go do grona błogosławionych. Papież Jan XXIII w dniu 20 stycznia 1963 roku podczas trwania Soboru Watykańskiego II, ogłosił błogosławionego Wincentego Pallottiego świętym jako Apostoła Rzymu i patrona Apostolatu Ludzi Świeckich. Święty Wincenty został też patronem Papieskiego Związku Misyjnego Księży.

Czytaj więcej...

O NAS

Nasz charyzmat

Dzisiaj istniejemy w wielu krajach świata, jako zgromadzenie międzynarodowe. Podejmujemy prace na misjach i w Polsce. Prowadzimy m.in. przedszkola, dom dziecka, domy pomocy społecznej, katechizację, prace parafialne i duszpasterskie. Spotykamy się w ramach grup i rekolekcji z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Gdziekolwiek jesteśmy, staramy się przeżywać swą codzienność według krótkich dewiz Założyciela:

  • Ad Infinitam Dei Gloriam! - Dla Nieskończonej Chwały Bożej
  • Ad Destruendum Peccatum! - Dla Zniszczenia Grzechu
  • Ad Salvandas Animas! - Dla Zbawienia Dusz

Czytaj więcej...

KONTAKT

SPOŁECZNOŚĆ