SACERDOS – CZŁOWIEK BOGA

7-8 kwietnia 2018

W tych dniach formacja Sióstr Pallotynek uczestniczyła w XIX Sympozjum w Konstancinie Jeziornej. Sympozjum zostało zorganizowane przez Instytut Pallottiego. Tytuł wiosennego sympozjum brzmiał: Sacerdos – człowiek Boga. Sympozjum było poświęcone rocznicy święceń kapłańskich naszego Założyciela św. Wincentego Pallottiego. Z okazji zbliżającej się dwusetnej rocznicy święceń Pallottiego (16 maja 1818 r.) pochylaliśmy się nad darem kapłaństwa naszego założyciela.

Pierwszą konferencję wygłosił Generał Księży Pallotynów ks. Jacob Nampudakam SAC. Przedstawił ducha kapłaństwa według św. Wincentego Pallottiego w czterech aspektach:

  • kapłaństwo przeżywane przez Pallottiego;
  • ewangeliczny duch kapłaństwa Pallottiego;
  • kapłaństwo w Kościele i służba dla Kościoła;
  • duszpasterska miłość w realizacji kapłaństwa.

Po konferencji nastąpiła prezentacja książki Sacerdos, do której została dołączona płyta w formacie mp3 z wyborem trzydziestu jeden krótkich rozważań autorstwa św. Wincentego Pallottiego zaczerpniętych z Miesiąca maja dla duchowieństwa. Nagrania te wyrażają myśl samego Pallottiego na temat tożsamości kapłańskiej. W czasie panelu wybrzmiało, że Pallotti był człowiekiem Boga. Człowiek Boga to piękny człowiek, aktywny człowiek, niestrudzony człowiek, człowiek, który nie boi się drugiego człowieka. Pallotti był mistykiem, który odczuwał obecność Boga wszędzie, w każdej osobie, żył misterium paschalnym.

Głównym punktem sobotniego dnia była Msza Święta pod przewodnictwem ks. Zenona Hanasa SAC. Homilię wygłosił ks. Jacob Nampudakam SAC. Wieczorem odbył się premierowy pokaz filmu Tropiąc nieskończoność. Po filmie trwaliśmy na adoracji Najwyższego Kapłana obecnego w Najświętszym Sakramencie. Tak dobiegł końca pierwszy dzień sympozjum.

W niedziele uczestnicy wysłuchali konferencji ks. dr hab. Waldemara Pałęckiego MSF prof. KUL, który przedstawił Liturgię święceń prezbiteratu w czasach Pallottiego w wykładzie Intribo ab altare Dei…

Kolejną konferencję zatytułowaną: Pallotti – pustelnik w mieście wygłosił ks. Artur Stępień SAC. Była to medytacja nad obrazem św. Wincentego Pallottiego. Prelegent przywołał mało znane słowa, jakie Pallotti skierował do mistrzów nowicjatu. Mistrz nowicjatu powinien wpływać na nowicjuszy, by miłowali samotność, by byli pustelnikami w mieście. Święty pragnie połączyć kontemplację z działaniem. Żyć w świecie posiadając jednocześnie klauzurę wewnętrzną, czyli komnatę spotkania z Bogiem w sercu. Pragnie ciszy, zostając w hałasie, w mieście. Bycie pustelnikiem w mieście to szczególne zadanie dla naszej Pallotyńskiej rodziny. Jak mówił prelegent, potrzeba modlitwy i ciszy, potrzeba także kontemplacji, która staje się przynagleniem do działania w świecie. Jezus przychodzi na świat w ciszy łona Maryi i to właśnie Maryja staje się pierwszą Służebnicą Słowa i wzorem dla nas. Ksiądz Artur Stępień porównał miejsce współczesnego pustelnika do bycia w otoczeniu cyklonu. Można być poza, w promieniu cyklonu lub w czwartej strefie, czyli w samym oku cyklonu, gdzie jest cisza i wiatr nie wieje. Prelegent zachęcił uczestników do znalezienia czwartej strefy dla siebie. Zachęcił do bycia pustelnikiem w mieście w samym oku cyklonu, czyli w jego centrum, gdzie jest cisza i spokój. Dopóki tam jesteśmy, nie zagrażają nam niszczycielskie siły świata.

Całe sympozjum zwieńczyła uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Abp. Henryka Hosera SAC. W czasie homilii Kaznodzieja przypomniał nam, iż człowiek świadczący miłosierdzie jest jak świeca, która ogrzewa i daje światło własnym kosztem.

Weekend w Konstancinie-Jeziornej był pięknym spotkaniem pallotyńskiej rodziny i okazją, by na nowo wzbudzić w sobie wielką wdzięczność Bogu za wszystkich kapłanów, a szczególnie za św. Wincentego Pallottiego i naszych Księży Pallotynów.

Postulantka Katarzyna Klebeko

NASZ ZAŁOŻYCIEL

Św. Wincenty Pallotti

Naszym Założycielem jest Święty Wincenty Pallotti. Żył w latach 1795–1850. Miejscem jego kapłańskiej i apostolskiej działalności był przede wszystkim Rzym gdzie podejmował wiele posług.

Ks. Wincenty Pallotti zmarł w Rzymie w opinii świętości 22 stycznia 1850 roku. Sto lat później, 2 stycznia 1950 roku papież Pius XII zaliczył go do grona błogosławionych. Papież Jan XXIII w dniu 20 stycznia 1963 roku podczas trwania Soboru Watykańskiego II, ogłosił błogosławionego Wincentego Pallottiego świętym jako Apostoła Rzymu i patrona Apostolatu Ludzi Świeckich. Święty Wincenty został też patronem Papieskiego Związku Misyjnego Księży.

Czytaj więcej...

O NAS

Nasz charyzmat

Dzisiaj istniejemy w wielu krajach świata, jako zgromadzenie międzynarodowe. Podejmujemy prace na misjach i w Polsce. Prowadzimy m.in. przedszkola, dom dziecka, domy pomocy społecznej, katechizację, prace parafialne i duszpasterskie. Spotykamy się w ramach grup i rekolekcji z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Gdziekolwiek jesteśmy, staramy się przeżywać swą codzienność według krótkich dewiz Założyciela:

  • Ad Infinitam Dei Gloriam! - Dla Nieskończonej Chwały Bożej
  • Ad Destruendum Peccatum! - Dla Zniszczenia Grzechu
  • Ad Salvandas Animas! - Dla Zbawienia Dusz

Czytaj więcej...

KONTAKT

SPOŁECZNOŚĆ