26-27 listopada 2016
W tych dniach wspólnota formacyjna (postulancko-nowicjacka) Sióstr Pallotynek uczestniczyła w XVIII Sympozjum Instytutu Pallottiego w Konstancinie Jeziornej zatytułowanym: Pallotti a Polacy. Warto zauważyć, że temat spotkania wpisał się w obchody 1050-tej rocznicy przyjęcia Chrztu przez Polskę.
W pierwszym wystąpieniu ks. dr Stanisław Tylus SAC zaprezentował panoramę historyczną Europy od Napoleona do Wiosny Ludów. W sposób klarowny scharakteryzował pontyfikaty papieży za czasów Pallottiego oraz sytuację polityczną i religijną w Państwie Kościelnym, Francji oraz w Polsce.
Następnie ks. dr Franciszek Gomułczak SAC podjął problem kryzysu religijnego Wielkiej Emigracji. Po wyjaśnieniu, czym jest i skąd się wzięła Wielka Emigracja oraz ukazaniu źródeł kryzysu religijnego prelegent przedstawił sylwetki Józefa i Bogdana Zalewskich, których spotkanie z Pallottim miało znaczący wpływ na Polskę (Bogdana Zalewskiego uważano za duchowego przywódcę religijnego Polaków w XIX wieku). Owym braciom Św. Wincenty napisał modlitwę odmawianą obecnie każdego dnia w pallotyńskich domach: Błagam Cię, Pani Moja, Święta Maryjo, weź Polskę w swoje ręce. Rzymski kapłan zachęcił braci Zalewskich do ufności, mówiąc, że nie do nas należy wypełnianie próśb, ale trzeba zostawić czas i sposób wypełnienia Bogu, z góry Mu dziękując za pomoc i wysłuchanie. Wyzwaniem dla członków ZAK-u stały się słowa ks. Gomułczaka kończące referat: winniśmy żyć tak, abyśmy już tu mieli swoich „świętych Wincentych” i nie musieli ich szukać poza granicami (jak bracia Zalewscy).
Niedzielne wystąpienia dotyczyły kontaktów św. Wincentego z Polakami i Polkami. Ks. dr Michał Łobaza SAC zaprezentował kontakty Pallottiego z Polakami, skupiając się głównie na dwóch kapłanach, którzy poznali świętego Wincentego podczas pobytu w Rzymie w latach 1827-1832 (ks. Wiktor Ożarowski i ks. Stanisław Chołoniewski). Perełką tego wystąpienia [w opinii autorki artykułu] były listy ks. Wiktora Ożarowskiego do Pallottiego, przepełnione niezwykłą gorliwością kapłańską i apostolską.
W podjętym temacie: Pallotti a Polki, ks. mgr Piotr Bełczowski SAC poszukiwał dowodów wskazujących na kontakty Pallottiego z Polkami. Przedstawił sylwetki następujących kobiet: Jadwigi Klementyny Zamoyskiej, Wiktorii Sobańskiej z Orłowskich, Mateczki Makryny Mieczysławskiej, Zofii Katarzyny z Branickich Odescalchi i Natalii Komar.
Niespodzianką w programie jesiennego sympozjum był premierowy pokaz filmu o bł. Elżbiecie Sannie Ty, o Boże, mnie umiłowałeś.
Atutem Sympozjów Pallotyńskich jest nie tylko ich wysoka wartość naukowa, ale nade wszystko możliwość wspólnej modlitwy (Eucharystia, Adoracja, Medytacja, Nieszpory) oraz rozmów z członkami i sympatykami Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego. Osoby przyjeżdżające od lat do Konstancina wyznają, że dla nich jest to czas spotkania z pallotyńską Rodziną. Rosnąca z jednego sympozjum na drugie liczba uczestników, rodzi ogromną wdzięczność wobec Boga, a także wobec Organizatorów, którzy mogliby się podpisać pod słowami z homilii ks. dr Franciszka Gomułczaka: Naszą rzeczą jest CZYN: tworzenie tego, co dobre i piękne i pielęgnowanie tego w sobie (…) Bo prawdy nie są po to, by za drzwiami stały.
Agnieszka Pawlak