JADĄ WOZY KOLOROWE TABORAMI…

10-12 marca 2017

…i oto zatrzymały się na weekend w Gnieźnie przy domu Sióstr Pallotynek „pod lasem”. Wiozły nie cyganów – jak śpiewa Maryla Rodowicz – ale przyjaciół postulantek: członków Wspólnoty Ignis Ardens z Lublina. Spędzili oni wraz z postulantkami wyjątkowy czas, m.in. na modlitwie (Eucharystia, Różaniec, Jutrznia, Nieszpory, Gorzkie Żale). Ważnym punktem dnia było dzielenie Słowem Bożym odkrytym na medytacji. Na sobotniej i niedzielnej medytacji uczestnikom towarzyszyło kilka symboli: maski – skłaniające ku refleksji, że adoracja to czas stawania przed Bogiem w prawdzie; latarka – przypominająca, że podczas rozważania Słowa Bożego mamy skierować „reflektor” na swoje serce, nie zajmować się „ogródkiem sąsiada” oraz szklane naczynie – metafora adoracji, jako miejsca, w którym Bóg napełnia człowieka łaskami i swoją nieskończoną miłością.

Ten marcowy weekend był czasem przeżytym kulturalnie: nie mogło zabraknąć wizyty w katedrze gnieźnieńskiej. Dzięki pani przewodnik wszyscy poznali bogatą historię świątyni; ponadto lepiej zrozumieli sceny z życia i męczeństwa św. Wojciecha znajdujące się na słynnych Drzwiach Gnieźnieńskich. Podczas zwiedzania podziemi członkowie grupy zobaczyli fragmenty murów z X wieku oraz pozostałości posadzki romańskiej katedry (kiedy pani przewodnik oznajmiła, że wzór tej posadzki znajduje się na banknocie 10-złotowym, panowie ze wspólnoty od razu sięgnęli po portfele).

Sobotni wieczór został ubogacony przez wykład z Historii Sztuki, wygłoszony przez s. Jolantę Groszczyk SAC, na temat wizerunków Chrystusa Ukrzyżowanego w sztuce. Omawiając rzeźby przedstawiające Jezusa, Siostra zamieściła w prezentacji przykłady m.in. Krucyfiksów mistycznych, Scen ukrzyżowania, Pięknego Chrystusa (Chrystus występujący bez korony cierniowej), czy też Krzyżów mówiących. W drugiej części wykładu ukazane były przykłady ujęć pasyjnych Chrystusa w malarstwie m.in. takie, jak: Ukrzyżowanie Giotta di Bondone (1291-1294), Ukrzyżowanie Rogiera van der Weydena (1445), Ołtarz z Isenheim Mathisa Grunewalda (11513-1515), Ukrzyżowanie Pietera Paula Rubensa (1620) i Chrystus św. Jana od Krzyża Salwadora Dali (1951).

Niespodzianką przygotowaną dla gości przez wspólnotę postulancko-nowicjacką była Pallotiada – teleturniej wiedzy o św. Wincentym Pallottim, dzięki któremu mogli oni bardziej poznać tego giganta wiary.

Każdy zgodziłby się, że atmosferę tych dni najlepiej oddały Słowa niedzielnej Ewangelii o Przemienieniu Pańskim: Panie, dobrze, że tu jesteśmy. Tak jednak jest u Boga, że z Góry Tabor trzeba zejść…

Patrząc na to spotkanie rodzi się wdzięczność Bogu za dar przyjaciół: Wierny bowiem przyjaciel potężną obroną, kto go znalazł, skarb znalazł. Za wiernego przyjaciela nie ma odpłaty ani równej wagi za wielką jego wartość /Syr 6,14-15/.

Agnieszka Pawlak

NASZ ZAŁOŻYCIEL

Św. Wincenty Pallotti

Naszym Założycielem jest Święty Wincenty Pallotti. Żył w latach 1795–1850. Miejscem jego kapłańskiej i apostolskiej działalności był przede wszystkim Rzym gdzie podejmował wiele posług.

Ks. Wincenty Pallotti zmarł w Rzymie w opinii świętości 22 stycznia 1850 roku. Sto lat później, 2 stycznia 1950 roku papież Pius XII zaliczył go do grona błogosławionych. Papież Jan XXIII w dniu 20 stycznia 1963 roku podczas trwania Soboru Watykańskiego II, ogłosił błogosławionego Wincentego Pallottiego świętym jako Apostoła Rzymu i patrona Apostolatu Ludzi Świeckich. Święty Wincenty został też patronem Papieskiego Związku Misyjnego Księży.

Czytaj więcej...

O NAS

Nasz charyzmat

Dzisiaj istniejemy w wielu krajach świata, jako zgromadzenie międzynarodowe. Podejmujemy prace na misjach i w Polsce. Prowadzimy m.in. przedszkola, dom dziecka, domy pomocy społecznej, katechizację, prace parafialne i duszpasterskie. Spotykamy się w ramach grup i rekolekcji z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Gdziekolwiek jesteśmy, staramy się przeżywać swą codzienność według krótkich dewiz Założyciela:

  • Ad Infinitam Dei Gloriam! - Dla Nieskończonej Chwały Bożej
  • Ad Destruendum Peccatum! - Dla Zniszczenia Grzechu
  • Ad Salvandas Animas! - Dla Zbawienia Dusz

Czytaj więcej...

KONTAKT

SPOŁECZNOŚĆ