Bóg mnie wybrał...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

Możemy porozmawiać...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

Ufam Mu...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

W biegu do Pana...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

To dobra decyzja...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

Boża radość...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

Jestem piękna dla Pana...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

Pan nas posyła...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

W każdej sytuacji Pan nam błogosławi...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

Panie pomóż mi wybrać...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

Chcę pójść za Tobą, Panie...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

NASZĄ RZECZĄ JEST CZYN…

26-27 listopada 2016

W tych dniach wspólnota formacyjna (postulancko-nowicjacka) Sióstr Pallotynek uczestniczyła w XVIII Sympozjum Instytutu Pallottiego w Konstancinie Jeziornej zatytułowanym: Pallotti a Polacy. Warto zauważyć, że temat spotkania wpisał się w obchody 1050-tej rocznicy przyjęcia Chrztu przez Polskę.

W pierwszym wystąpieniu ks. dr Stanisław Tylus SAC zaprezentował panoramę historyczną Europy od Napoleona do Wiosny Ludów. W sposób klarowny scharakteryzował pontyfikaty papieży za czasów Pallottiego oraz sytuację polityczną i religijną w Państwie Kościelnym, Francji oraz w Polsce.

Następnie ks. dr Franciszek Gomułczak SAC podjął problem kryzysu religijnego Wielkiej Emigracji. Po wyjaśnieniu, czym jest i skąd się wzięła Wielka Emigracja oraz ukazaniu źródeł kryzysu religijnego prelegent przedstawił sylwetki Józefa i Bogdana Zalewskich, których spotkanie z Pallottim miało znaczący wpływ na Polskę (Bogdana Zalewskiego uważano za duchowego przywódcę religijnego Polaków w XIX wieku). Owym braciom Św. Wincenty napisał modlitwę odmawianą obecnie każdego dnia w pallotyńskich domach: Błagam Cię, Pani Moja, Święta Maryjo, weź Polskę w swoje ręce. Rzymski kapłan zachęcił braci Zalewskich do ufności, mówiąc, że nie do nas należy wypełnianie próśb, ale trzeba zostawić czas i sposób wypełnienia Bogu, z góry Mu dziękując za pomoc i wysłuchanie. Wyzwaniem dla członków ZAK-u stały się słowa ks. Gomułczaka kończące referat: winniśmy żyć tak, abyśmy już tu mieli swoich „świętych Wincentych” i nie musieli ich szukać poza granicami (jak bracia Zalewscy).

Niedzielne wystąpienia dotyczyły kontaktów św. Wincentego z Polakami i Polkami. Ks. dr Michał Łobaza SAC zaprezentował kontakty Pallottiego z Polakami, skupiając się głównie na dwóch kapłanach, którzy poznali świętego Wincentego podczas pobytu w Rzymie w latach 1827-1832 (ks. Wiktor Ożarowski i ks. Stanisław Chołoniewski). Perełką tego wystąpienia [w opinii autorki artykułu] były listy ks. Wiktora Ożarowskiego do Pallottiego, przepełnione niezwykłą gorliwością kapłańską i apostolską.

W podjętym temacie: Pallotti a Polki, ks. mgr Piotr Bełczowski SAC poszukiwał dowodów wskazujących na kontakty Pallottiego z Polkami. Przedstawił sylwetki następujących kobiet: Jadwigi Klementyny Zamoyskiej, Wiktorii Sobańskiej z Orłowskich, Mateczki Makryny Mieczysławskiej, Zofii Katarzyny z Branickich Odescalchi i Natalii Komar.

Niespodzianką w programie jesiennego sympozjum był premierowy pokaz filmu o bł. Elżbiecie Sannie Ty, o Boże, mnie umiłowałeś.

Atutem Sympozjów Pallotyńskich jest nie tylko ich wysoka wartość naukowa, ale nade wszystko możliwość wspólnej modlitwy (Eucharystia, Adoracja, Medytacja, Nieszpory) oraz rozmów z członkami i sympatykami Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego. Osoby przyjeżdżające od lat do Konstancina wyznają, że dla nich jest to czas spotkania z pallotyńską Rodziną. Rosnąca z jednego sympozjum na drugie liczba uczestników, rodzi ogromną wdzięczność wobec Boga, a także wobec Organizatorów, którzy mogliby się podpisać pod słowami z homilii ks. dr Franciszka Gomułczaka: Naszą rzeczą jest CZYN: tworzenie tego, co dobre i piękne i pielęgnowanie tego w sobie (…) Bo prawdy nie są po to, by za drzwiami stały.

Agnieszka Pawlak

NASZ ZAŁOŻYCIEL

Św. Wincenty Pallotti

Naszym Założycielem jest Święty Wincenty Pallotti. Żył w latach 1795–1850. Miejscem jego kapłańskiej i apostolskiej działalności był przede wszystkim Rzym gdzie podejmował wiele posług.

Ks. Wincenty Pallotti zmarł w Rzymie w opinii świętości 22 stycznia 1850 roku. Sto lat później, 2 stycznia 1950 roku papież Pius XII zaliczył go do grona błogosławionych. Papież Jan XXIII w dniu 20 stycznia 1963 roku podczas trwania Soboru Watykańskiego II, ogłosił błogosławionego Wincentego Pallottiego świętym jako Apostoła Rzymu i patrona Apostolatu Ludzi Świeckich. Święty Wincenty został też patronem Papieskiego Związku Misyjnego Księży.

Czytaj więcej...

O NAS

Nasz charyzmat

Dzisiaj istniejemy w wielu krajach świata, jako zgromadzenie międzynarodowe. Podejmujemy prace na misjach i w Polsce. Prowadzimy m.in. przedszkola, dom dziecka, domy pomocy społecznej, katechizację, prace parafialne i duszpasterskie. Spotykamy się w ramach grup i rekolekcji z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Gdziekolwiek jesteśmy, staramy się przeżywać swą codzienność według krótkich dewiz Założyciela:

  • Ad Infinitam Dei Gloriam! - Dla Nieskończonej Chwały Bożej
  • Ad Destruendum Peccatum! - Dla Zniszczenia Grzechu
  • Ad Salvandas Animas! - Dla Zbawienia Dusz

Czytaj więcej...

KONTAKT

SPOŁECZNOŚĆ