OŁTARZEW: PALLOTYŃSKIE ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY

20 lipca 2016

Długo oczekiwane Pallotyńskie Światowe Dni Młodzieży, można uznać za rozpoczęte. Choć dopiero dziś jest dzień spotkania, lokowania w rodzinach na terenie czterech parafii pallotyńskich (Ołtarzew, Ożarów Mazowiecki, Otwock i Warszawa – Skaryszewska), to młodzi z całego świata zjeżdżali się już od kilku dni. I tak w sercu pallotyńskiego świata – w Ołtarzewie – gościmy grupę z Urugwaju, Siostry od Aniołów z Polski z młodzieżą z Litwy, księży z Rwandy i Kongo, siostry pallotynki z Indii, Rwandy i Polski oraz grupę z Białorusi i kilku pojedynczych pielgrzymów z innych państw. Ożarów przyjął grupę z Brazylii i Wenezueli. Na terenie parafii otwockiej zamieszkają młodzi z Ukrainy i Australii, a na warszawskiej Pradze – Słowacy i pielgrzymi z Wybrzeża Kości Słoniowej. Ci, którym udało się przybyć już wcześniej, nie tracili czasu i – w towarzystwie świetnie przygotowanych wolontariuszy – zwiedzali Warszawę i jej okolice: Żelazową Wolę, Łowicz, Niepokalanów.

W Ołtarzewie działa Centrum Dowodzenia pod kierunkiem ks. Wojciecha Świderskiego SAC i ks. Michała Wójciaka SAC, z pomocą licznych księży, kleryków i siostry pallotynki. Poza wolontariuszami, ciężko pracują także dwie diakonie, znane w pallotyńskim świecie z PSM-ów: Pallotyńska Diakonia Muzyczna – pod opieką ks. Radosława Wileńskiego SAC oraz Diakonia Taneczna – pod opieką s. Mirki Jakubowskiej CSA.

Wieczorem nastąpiło uroczyste rozpoczęcie Pallotyńskich Światowych Dni Młodzieży. Z jednej strony ołtarza w pallotyńskim Seminarium stanęło ok. dziesięciu kapłanów różnych narodowości, a z drugiej niemal setka młodzieży i sióstr także z różnych stron świata. Nasza modlitwa łączyła się z tą płynącą z pozostałych trzech parafii, gdzie także byli obecni przedstawiciele organizatorów. Po mszy św. był czas na spontaniczne zapoznanie się ze sobą, przy konsumpcji ciast przyniesionych przez niezawodnych parafian. Pallotyńskie Światowe Dni Młodzieży uważamy za otwarte!

s. Agata Hulak SAC


(kliknij na zdjęcie aby powiększyć)

NASZ ZAŁOŻYCIEL

Św. Wincenty Pallotti

Naszym Założycielem jest Święty Wincenty Pallotti. Żył w latach 1795–1850. Miejscem jego kapłańskiej i apostolskiej działalności był przede wszystkim Rzym gdzie podejmował wiele posług.

Ks. Wincenty Pallotti zmarł w Rzymie w opinii świętości 22 stycznia 1850 roku. Sto lat później, 2 stycznia 1950 roku papież Pius XII zaliczył go do grona błogosławionych. Papież Jan XXIII w dniu 20 stycznia 1963 roku podczas trwania Soboru Watykańskiego II, ogłosił błogosławionego Wincentego Pallottiego świętym jako Apostoła Rzymu i patrona Apostolatu Ludzi Świeckich. Święty Wincenty został też patronem Papieskiego Związku Misyjnego Księży.

Czytaj więcej...

O NAS

Nasz charyzmat

Dzisiaj istniejemy w wielu krajach świata, jako zgromadzenie międzynarodowe. Podejmujemy prace na misjach i w Polsce. Prowadzimy m.in. przedszkola, dom dziecka, domy pomocy społecznej, katechizację, prace parafialne i duszpasterskie. Spotykamy się w ramach grup i rekolekcji z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Gdziekolwiek jesteśmy, staramy się przeżywać swą codzienność według krótkich dewiz Założyciela:

  • Ad Infinitam Dei Gloriam! - Dla Nieskończonej Chwały Bożej
  • Ad Destruendum Peccatum! - Dla Zniszczenia Grzechu
  • Ad Salvandas Animas! - Dla Zbawienia Dusz

Czytaj więcej...

KONTAKT

SPOŁECZNOŚĆ