UROCZYSTE ZAMKNIĘCIE BRAMY MIŁOSIERDZIA

13 listopada 2016

Postulantki i nowicjuszki wraz z delegacją Sióstr Pallotynek i licznie zgromadzonymi wiernymi uczestniczyły w uroczystej Mszy św. i zamknięciu Bramy Miłosierdzia, które odbyło się 13 listopada w Gnieźnie. Symbolicznego zamknięcia Drzwi Gnieźnieńskich – najstarszej Bramy Miłosierdzia w Polsce dokonał Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Czytaj więcej...

SESJA REKOLEKCYJNA DLA SIÓSTR

28-30 października 2016

A Oblubienica i Duch mówią przyjdź (Ap 22, 17)

W dniach 28-30 października wspólnota nowicjacko-postulancka wzięła udział w sesji rekolekcyjnej dla sióstr, prowadzonej przez O. Aarona Kubasa OFM. W piątkowy wieczór Franciszkanin wprowadził siostry z różnych zgromadzeń, przybyłych na te rekolekcje do gnieźnieńskiego domu Sióstr Pallotynek, w temat przewodni kilkudniowych rozmyślań: Jestem Oblubienicą Jezusa. Wstępna konferencja dotyczyła tożsamości człowieka, tożsamości nadawanej przez innych i nabywanej w ciągu życia. Nie ma jednak – mówił kapłan – nic bardziej prawdziwego niż to, co Bóg o mnie mówi. W tym kontekście O. Aaron nawiązał do Pieśni nad pieśniami wskazując, że przez konsekrację siostra zakonna otrzymuje tożsamość oblubienicy.

Czytaj więcej...

GNIEŹNIEŃSKA NOC ŚWIĘTYCH 2016

31 października 2016

Postulantki i nowicjuszki Sióstr Pallotynek ze wspólnoty w Gnieźnie wzięły udział w Gnieźnieńskiej Nocy Świętych, która odbyła się 31 października 2016 roku w Kościele Garnizonowym pw. NMP Królowej Polski. Uczestnikom nocy świętych towarzyszyły relikwie świętych i błogosławionych z kościołów Gniezna i okolic. Przy śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych zostały one przyniesione do ołtarza przez dzieci, młodzież, postulantów, postulantki i nowicjuszki.

Czytaj więcej...

POWRÓT SIOSTRY JUSTYNY

27 października 2016

Tego dnia wróciła z praktyk apostolskich do Domu pod Lasem s. Justyna Radulska. W ramach II roku nowicjatu s. Justyna odbywała miesięczną praktykę w domu dziecka w Rudniku nad Sanem, gdzie Siostry Pallotynki prowadzą „Nasz Dom Dzieciątka Jezus”. Po powrocie na siostrę oczekiwały postulantki i nowicjuszka, które zorganizowały wesołe powitanie.

ROZPOCZĘCIE ROKU FORMACJI POCZĄTKOWEJ 2016/2017

4 października 2016

Tego dnia w Morasku, uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem ks. bp. Zdzisława Fortuniaka został zainaugurowany już ósmy rok formacji w Międzyzakonnym Ośrodku Formacji Początkowej dla 14-stu postulantek z pięciu Zgromadzeń Zakonnych (Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, Sióstr Serafitek, Sióstr Zmartwychwstanek, Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża i Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego) z archidiecezji poznańskiej i gnieźnieńskiej. W inauguracji uczestniczyły dwie postulantki Sióstr Pallotynek: Agnieszka Pawlak i Katarzyna Gruca.

Ksiądz Biskup podczas homilii nawiązując do słów św. Jana Pawła II „Niezbadane są wyroki Bożej Opatrzności”, mówił o tajemnicy powołania. Po Mszy Świętej odbyło się spotkanie przy kawie. Podczas spotkania hierarcha wyraził radość z działalności Międzyzakonnego Ośrodka Formacji Początkowej. Kolejna część spotkania przebiegała w dwóch grupach: w jednym pokoju integrowały się postulantki, w drugim – odbyło się spotkanie organizacyjne mistrzyń.

Módlmy się za formatorki i uczestniczki: niech Matka Boża – Stolica Mądrości – pogłębia ich serca swoją pokorą, poszerza je, rozpala swoją miłością, oczyszcza swoją czystością, uszlachetnia je i rozszerza przez swe macierzyństwo.

Z ZACHODEM SŁOŃCA (12 września 2016)

12 września 2016

W tym dniu Agnieszka Pawlak i Katarzyna Gruca rozpoczęły dzień skupienia przed przyjęciem do postulatu Sióstr Pallotynek. Kandydatki wsłuchiwały się w Słowo Boże i konferencje ks. Sławomira Radulskiego SAC. Podczas homilii następnego dnia kapłan mówił: Nasze powołanie ma swoje korzenie w Słowie Bożym oraz Powołanie jak wiara – rodzi się ze słuchania.

Czytaj więcej...

ŚDM W GNIEŹNIE I W KRAKOWIE

23 lipca 2016

W tym dniu wspólnota nowicjacka wzięła udział w wydarzeniach Dnia Centralnego w Gnieźnie, który odbył się w ramach ŚDM na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej. Dzień ten zapoczątkowała uroczysta Eucharystia na Wzgórzu Lecha, sprawowana pod przewodnictwem abp metropolity gnieźnieńskiego, Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. Po uroczystości wszyscy obecni zostali zaproszeni na wspólny obiad w ogrodach seminaryjnych, skąd każda grupa rozpoczęła tzw. Grę Miejską. W zamyśle tego punktu było zaznajomienie młodych z jak największym bogactwem historycznym i duchowym Gniezna. W ramach tejże gry młodzi mieli szansę by poznać zgromadzenia działające na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej. Siostry Pallotynki w Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie powiedziały młodym parę słów o charyzmacie zgromadzenia i założycielu.

Czytaj więcej...

OŁTARZEW: PALLOTYŃSKIE ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY

20 lipca 2016

Długo oczekiwane Pallotyńskie Światowe Dni Młodzieży, można uznać za rozpoczęte. Choć dopiero dziś jest dzień spotkania, lokowania w rodzinach na terenie czterech parafii pallotyńskich (Ołtarzew, Ożarów Mazowiecki, Otwock i Warszawa – Skaryszewska), to młodzi z całego świata zjeżdżali się już od kilku dni. I tak w sercu pallotyńskiego świata – w Ołtarzewie – gościmy grupę z Urugwaju, Siostry od Aniołów z Polski z młodzieżą z Litwy, księży z Rwandy i Kongo, siostry pallotynki z Indii, Rwandy i Polski oraz grupę z Białorusi i kilku pojedynczych pielgrzymów z innych państw. Ożarów przyjął grupę z Brazylii i Wenezueli. Na terenie parafii otwockiej zamieszkają młodzi z Ukrainy i Australii, a na warszawskiej Pradze – Słowacy i pielgrzymi z Wybrzeża Kości Słoniowej. Ci, którym udało się przybyć już wcześniej, nie tracili czasu i – w towarzystwie świetnie przygotowanych wolontariuszy – zwiedzali Warszawę i jej okolice: Żelazową Wolę, Łowicz, Niepokalanów.

Czytaj więcej...

PRZYJĘCIE DO NOWICJATU

29 czerwca 2016

W Uroczystość św. Piotra i Pawła, w Gnieźnie, do nowicjatu Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego (Sióstr Pallotynek) została przyjęta postulantka Monika Graw. Obrzęd przyjęcia do nowicjatu rozpoczął się Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Krzysztof Gajos SAC, ojciec duchowny WSD w Ołtarzewie.

Czytaj więcej...

XX SPOTKANIE MŁODYCH LEDNICA 2000

4 czerwca 2016

W tym dniu postulantka Monika Graw i nowicjuszka s. Justyna Radulska z wychowawczynią wzięły udział w spotkaniu młodych, organizowanym przez oo. Dominikanów na Polach Lednickich. Tegoroczne XX Spotkanie Młodych Lednica 2000 przebiegało pod hasłem „Amen”. Uczestnicy spotkania mogli już od 8.00 rano przybywać do swoich sektorów, by wziąć udział w modlitwie Anioł Pański w południe oraz wysłuchać o. Adama Szustaka OP, który wygłosił konferencję pt. „Entuzjazm wiary”.

Czytaj więcej...

ZAKOŃCZENIE ROKU W MOFP

31 maja 2016

Tego dnia we wtorek postulantka Monika Graw uczestniczyła w zakończeniu roku formacyjnego w Międzyzakonnym Ośrodku Formacji Początkowej. Spotkanie odbyło się w Morsku u Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla, gdzie w tym roku znajdowała się siedziba Ośrodka. Najpierw uczestniczki MOFP podsumowały cały bieżący rok formacyjny dzieląc się owocami spotkań oraz doświadczeniem międzyzakonnej wspólnoty formacyjnej. Następnie uroczystą Mszę Św. sprawował i homilię wygłosił ks. Andrzej Magdziarz – wykładowca Liturgiki w MOFP. Po Mszy Św. był czas na wspólne świętowanie. Było to ostatnie spotkanie przed wakacjami i przyjęciem do nowicjatu - kolejnego etapu formacji.

Czytaj więcej...

PO SZLAKACH ŚW. JANA PAWŁA II W DIECEZJI EŁCKIEJ

16-23 maja 2016

W tych dniach nowicjuszka, postulantka z wychowawczynią z domu Formacyjnego Sióstr Pallotynek w Gnieźnie udały się na wspólny urlop. W ramach urlopu siostry pielgrzymowały wędrując pieszo Szlakiem Papieskim Tajemnic Światła. Trasa liczyła ok. 170 km. Prowadziła z Ełku na Wigry przez malowniczo położone miasta i wioski ziemi mazurskiej, augustowskiej, sejneńskiej i suwalskiej. Wędrówka rozpoczęła się w Ełku, przy pomniku Jana Pawła II, z miejsca, gdzie 8 czerwca 1999 r. Papież sprawował Eucharystię.

Czytaj więcej...

OBŁÓCZYNY – PRZYJĘCIE STROJU ZAKONNEGO

14 maja 2016

Tego dnia wspólnota Sióstr „Domu pod lasem” świętowała Uroczystość Królowej Apostołów, która jest patronka Zgromadzenia Sióstr Pallotynek. W tym dniu miał także miejsce obrzęd obłóczyn, podczas którego nowicjuszka s. Justyna Radulska po trzech dniach rekolekcji, w obecności całej wspólnoty otrzymała habit i biały welon z rąk przełożonej prowincjalnej s. Mirosławy Włodarczyk.  Ten strój zakonny jest widzialnym znakiem przynależności do Chrystusa i Zgromadzenia Sióstr Pallotynek.

Czytaj więcej...

PIELGRZYMKA DO LICHENIA

3 maja 2016

W Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski postulantka Monika Graw i nowicjuszka s. Justyna Radulska z wychowawczynią pojechały do Lichenia, by wraz z licznie zgromadzonymi na tym miejscu pielgrzymami uczcić Maryję Licheńską – Bolesną Królowę Polski. Była to okazja, by się zatrzymać i wejść w tajemnicę Matki Chrystusa, która jest Matką wszystkich ochrzczonych, Matką, która wychowuje i własnym przykładem uczy, jak służyć i jak słuchać.

Czytaj więcej...

UROCZYSTOŚCI KU CZCI ŚW. WOJCIECHA

23 i 24 kwietnia 2016

Dnia 23 i 24 kwietnia 2016 r. delegacja Sióstr Pallotynek wzięła udział w dorocznych uroczystościach odpustowych ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie, które rozpoczęły się w sobotni wieczór o godz. 1900 pierwszymi nieszporami o św. Wojciechu. Homilię wygłosił biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak.

Czytaj więcej...

POWITANIE SYMBOLI ŚDM W POWIDZU

17 kwietnia 2016

W niedzielę 17 kwietnia delegacja Sióstr Pallotynek wzięła udział w uroczystości powitania symboli Światowych Dni Młodzieży. Powitanie Krzyża ŚDM i Ikony Matki Bożej Salus Populi Romai miało miejsce na lotnisku w Powidzu w tamtejszej 33. Bazie Lotnictwa Transportowego. Znaki ŚDM przyleciały do archidiecezji gnieźnieńskiej z Wrocławia. Na płycie lotniska symbole Światowych Dni Młodzieży oficjalnie powitał abp. Wojciech Polak Prymas Polski. W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele miejscowej władzy, dowództwo powidzkiej Bazy, duchowni, osoby konsekrowane, młodzież oraz rodziny.

Czytaj więcej...

SKAUCI EUROPY W GNIEŹNIE U PALLOTYNEK

9 kwietnia 2016

W dniu 9 kwietnia 2016 r. w naszym domu w Gnieźnie gościłyśmy 65 Skautów Europy m.in z Sławska, Gliwic, Poznania, Szczecinka, Krakowa, Gdańska, Garwolina, Mogilna, którzy w ramach swojego dwudniowego I Kursu Pionierki Centrum Rozwoju uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej w naszej kaplicy. Po modlitwie odbyło się wspólne spotkanie z siostrami.

SYMPOZJUM W KONSTANCINIE

9 kwietnia 2016

W dniach 9–10 kwietnia 2016 r s. Elżbieta Malicka jako delegatka z naszej wspólnoty wzięła udział w XVII sympozjum Instytutu Pallottiego – Mistyczna Droga Pallottiego, cz. II. w Konstancinie–Jeziornie. Była to druga część dyptyku. W czasie sympozjum poszukiwano odpowiedzi m.in. na pytania: Jacy mistycy ukształtowali Pallottiego? W jaki sposób mistyk wyraża swoje doświadczenie Boga? Czy mistyka ma cokolwiek wspólnego z codziennością? Wystąpiło czterech prelegentów. W sobotę wygłoszone zostały dwie prelekcje. Temat „Pallotti w szkole mistyków” podjęli członkowie Instytutu Pallottiego. Drugi wykład pt. „Modlitwa w mistycznym doświadczeniu Wincentego Pallottiego” wygłosił ks. mgr lic. Artur Stępień SAC z Ołtarzewa. Następnego dnia wykład pt. „Największa z tajemnic. Eucharystia w mistycznym doświadczeniu Wincentego Pallottiego” przedstawiła, s. mgr Iwona Meger SAC. Drugą prelekcję pt. „Mistyka codzienności – droga szczęśliwych relacji”. wygłosiła mgr Małgorzata Słowik ZAK z Bielska-Białej.

CZUWANIE W ŁAGIEWNIKACH

9 kwietnia 2016

Postulantka i nowicjuszka z wychowawczynią, jako delegacja sióstr z naszego Domu w Gnieźnie wzięła udział w nocnym czuwaniu modlitewnym, które w dniach 9/10 kwietnia 2016 r. po raz jedenasty odbyło się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Czuwanie zostało zorganizowane przez s. Consolatę Majewską. Tematem przewodnim był aktualnie przeżywany Rok Miłosierdzia Bożego. Na czuwanie przybyło ok. 1000 naszych współpracowników misyjnych, przyjaciół, dobrodziejów oraz delegacje sióstr pallotynek z różnych wspólnot. Czuwanie rozpoczęło się Aktem Zawierzenia Miłosierdziu Bożemu, które prowadził bp Jan Zając, biskup krakowski. Następnie uczestnicy czuwania zgromadzili się przed bazyliką w Łagiewnikach i przeszli przez Bramę Miłosierdzia. Przejście przez Bramę było duchowym powrotem do źródeł Chrztu świętego oraz odkryciem na nowo skarbu naszej wiary.

Czytaj więcej...

JUBILEUSZ SIOSTRY TERESY ZWARY

9 kwietnia 2016

9 kwietnia 2016 r. Siostry świętowały Jubileusz 80.  urodzin s. Teresy Zwary. Na wspólne świętowanie przybyła rodzina Siostry. Uroczystej Eucharystii w kaplicy Sióstr Pallotynek przewodniczył arcybiskup Henryk  Muszyński.  Po modlitwie wszyscy udali się do refektarza na posiłek.

SESJA SZKOŁY MARYI U SIÓSTR PALLOTYNEK

1-3 kwietnia 2016

Po raz pierwszy w Gnieźnie w domu Sióstr Pallotynek odbyła się Sesja Szkoły Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji św. Maryi z Nazaretu Matki Kościoła, zwanej w skrócie Szkołą Maryi. Założycielem szkoły jest o. Piotr Kurkiewicz kapucyn z Poznania. Szkoła Maryi powstała w 1998 r. na Ukrainie i obecnie posiada 60 filii na całym świecie. Szkoła Maryi jest dla każdego bez względu na wiek i stan w jakim żyje. Uczestniczyło w niej 35 osób, w tym osoby indywidualne, małżeństwa, rodziny, wspólnoty, osoby duchowne i jako osoba życia konsekrowanego s. Elżbieta Bryłka, przełożona wspólnoty Sióstr Pallotynek w Gnieźnie. Szkoła ta czerpie z różnych doświadczeń Kościoła Katolickiego. W programie były konferencje, uwielbienia, Eucharystia, dzielenia w małych grupach, medytacja chrześcijańska a także możliwość spowiedzi, rozmów indywidualnych i modlitwy wstawienniczej.

Czytaj więcej...

DROGA KRZYŻOWA ULICAMI MIASTA

23 marca 2016

W Wielką Środę – 23 marca 2016 r. Siostry wraz z kapłanami, wspólnotą seminarium duchownego, ministrantami, siostrami i braćmi zakonnymi oraz abp. Wojciechem Polakiem i bp. seniorem Bogdanem Wojtusiem wraz z licznie zgromadzonymi mieszkańcami Gniezna uczestniczyły w Drodze Krzyżowej ulicami miasta. Nabożeństwo rozpoczęło się wieczorem przy gnieźnieńskim kościele garnizonowym. Uczestnicy nabożeństwa podążali do kolejnych stacji w kierunku katedry gnieźnieńskiej, gdzie na zakończenie wszystkim obecnym błogosławieństwa udzielił Prymas Polski.

Czytaj więcej...

X ZJAZD GNIEŹNIEŃSKI

11-13 marca 2016

Elżbieta Bryłka i s. Joanicja Kochańska uczestniczyły w trzydniowym kongresie pod hasłem „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”, który odbył się w dniach 11-13 marca 2016 roku w Gnieźnie. Jubileuszowy X Zjazd Gnieźnieński zgromadził ponad pół tysiąca uczestników z Polski i Europy – duchownych różnych wyznań chrześcijańskich, ludzi polityki, kultury. Obecny był prezydent RP Andrzej Duda, kard. Luis Antonio Tagle z Filipin oraz zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk, który w czasie zjazdowych debat mówił o pojednaniu polsko-ukraińsko-rosyjskim. W pierwszym dniu kongresu odbyło się również spotkanie Prezydenta RP z duchownymi i przedstawicielami Kościołów obecnych na zjeździe oraz otwarcie wystawy „Chrzest – św. Wojciech – Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna”.

Czytaj więcej...

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

29 lutego - 1 marca 2016

Elżbieta Bryłka i s. Jolanta Groszczyk przy pomocy nowicjuszki s. Justyny Radulskiej, i postulantki Moniki Graw, przeprowadziły w dniach 29.02-01.03.2016 r. rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Gnieźnie. Siostry z entuzjazmem i radością ukazały dzieciom, wychowawcom i rodzicom jak potężny i dobry jest Bóg, i jak piękne rzeczy dla nas stworzył, i jak bardzo dba o nas w każdej sekundzie życia. Przez obraz, modlitwę, śpiew i pytania siostry pobudzały zebranych do wdzięczności Bogu za wszystkie dary i zachęcały do takiej samej miłości i troski względem siebie nawzajem.

Czytaj więcej...

TRYPTYK ZAKONNY

31 stycznia do 2 lutego 2016

W dniach od 31 stycznia do 2 lutego 2016 na zakończenie Roku Życia Konsekrowanego odbył się tzw. tryptyk zakonny, czyli trzydniowe modlitewne spotkania osób życia konsekrowanego z Gniezna i okolic.

Czytaj więcej...

UROCZYSTOŚĆ ŚW. WINCENTEGO PALLOTTIEGO

17 stycznia 2016

W gnieźnieńskim domu Sióstr Pallotynek świętowanie rocznicy śmierci naszego Założyciela św. Wincentego Pallottiego rozpoczęło się już w niedzielę 17 stycznia 2016 r. Siostry spotkały się ze świeckimi członkami ZAK i ich rodzinami, Przyjaciółmi i Dobrodziejami. O godzinie 15.00 w kaplicy domowej Domu pod Lasem uroczystą Eucharystię sprawował i okolicznościową homilię wygłosił ks. biskup Bogdan Wojtuś. Następnie wszyscy uczestnicy liturgii udali się do refektarza na wspólną agapę. Przy kolędowaniu, poczęstunku, rozmowach s. Justyna nowicjuszka i Monika postulantka przygotowały i przeprowadziły loterię fantową. Dzieci z rodzin ZAK z radością włączyły się w roznoszenie wylosowanych upominków.

Czytaj więcej...

JASEŁKA 2016

W ramach Międzyzakonnego Ośrodka Formacji Początkowej w Morasku Monika Graw wraz z postulantkami pod kierownictwem s. Małgorzaty Michny Mchr przygotowały „Jasełka ze świętymi”. Jasełka zostały zaprezentowane w obecności księdza arcybiskupa Stanisława Gądeckiego na spotkaniu przełożonych w domu Sióstr Zmartwychwstanek dnia 12 stycznia 2016 oraz 15 stycznia dla sióstr różnych zgromadzeń w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu. Scenariusz do przedstawienia napisała s. Milena Kowalska – zeszłoroczna uczestniczka szkoły, obecnie nowicjuszka w Zgromadzeniu Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.

Czytaj więcej...

NASZ ZAŁOŻYCIEL

Św. Wincenty Pallotti

Naszym Założycielem jest Święty Wincenty Pallotti. Żył w latach 1795–1850. Miejscem jego kapłańskiej i apostolskiej działalności był przede wszystkim Rzym gdzie podejmował wiele posług.

Ks. Wincenty Pallotti zmarł w Rzymie w opinii świętości 22 stycznia 1850 roku. Sto lat później, 2 stycznia 1950 roku papież Pius XII zaliczył go do grona błogosławionych. Papież Jan XXIII w dniu 20 stycznia 1963 roku podczas trwania Soboru Watykańskiego II, ogłosił błogosławionego Wincentego Pallottiego świętym jako Apostoła Rzymu i patrona Apostolatu Ludzi Świeckich. Święty Wincenty został też patronem Papieskiego Związku Misyjnego Księży.

Czytaj więcej...

O NAS

Nasz charyzmat

Dzisiaj istniejemy w wielu krajach świata, jako zgromadzenie międzynarodowe. Podejmujemy prace na misjach i w Polsce. Prowadzimy m.in. przedszkola, dom dziecka, domy pomocy społecznej, katechizację, prace parafialne i duszpasterskie. Spotykamy się w ramach grup i rekolekcji z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Gdziekolwiek jesteśmy, staramy się przeżywać swą codzienność według krótkich dewiz Założyciela:

  • Ad Infinitam Dei Gloriam! - Dla Nieskończonej Chwały Bożej
  • Ad Destruendum Peccatum! - Dla Zniszczenia Grzechu
  • Ad Salvandas Animas! - Dla Zbawienia Dusz

Czytaj więcej...

KONTAKT

SPOŁECZNOŚĆ