Bóg mnie wybrał...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

Możemy porozmawiać...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

Ufam Mu...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

W biegu do Pana...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

To dobra decyzja...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

Boża radość...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

Jestem piękna dla Pana...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

Pan nas posyła...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

W każdej sytuacji Pan nam błogosławi...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

Panie pomóż mi wybrać...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

Chcę pójść za Tobą, Panie...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

PRZEWODNIKIEM BYĆ…

1 czerwca 2017

W drogę z nami wyrusz, Panie, nam nie wolno w miejscu stać! – tymi słowami rozpoczęła się radosna wyprawa gnieźnieńskiej formacji sióstr pallotynek. Pierwszy czwartek czerwca 2017 roku okazał się najwyborniejszym dniem, by tę wyprawę odbyć. W trasie, przygotowanej przez Siostrę Jolantę, najmłodsze pallotynki mogły wcielić się w role przewodników…

Na początku mapa zaprowadziła nas do pradawnej osady w Biskupinie. Wierzcie lub nie, ale można tam spotkać prawdziwych tubylców! Byli bardzo przyjaźni i wzbudzali powszechną sympatię. Ich widok na wielu twarzach wywołał uśmiechy od ucha do ucha.

Z biskupińskiego grodu przedostałyśmy się do Kruszwicy. Popiel, myszy i tak dalej – znacie dobrze te wszystkie historie – jednak droga poprowadziła do pięknej romańskiej kolegiaty śś. Piotra i Pawła z XII wieku, położonej na wschodnim brzegu jeziora Gopło. Nowicjuszka, s. Justyna, opowiedziała nam o historii tego niezwykłego zabytku, najwierniej zachowanego w swoim pierwotnym stylu.

Kolejnym urzekającym miejscem na szlaku architektury romańskiej było Strzelno. Miałyśmy okazję zwiedzić Bazylikę pw. Świętej Trójcy, a także – dzięki życzliwości opiekuna zabytków, któremu patronuje św. Damian – Rotundę św. Prokopa i Muzeum, znajdujące się przy kościele. Tym razem w tajniki romańskich budowli z XII i XIII wieku, kilkukrotnie przebudowywanych w innych stylach architektonicznych, wprowadziła nas nowicjuszka, s. Monika. Z wielkim pietyzmem przedstawiła nam bujne dzieje ważnego dla naszej kultury Strzelna.

Wyruszając do następnego miejsca, wpisanego w trasę naszej wyprawy, trafiłyśmy do malowniczego zakątka, znajdującego się nad jeziorem Mogileńskim. Zobaczyłyśmy tam Bazylikę św. Jana Apostoła, której początki sięgają XI wieku. Miejsce to związane jest z obecnością mnichów benedyktyńskich w grodach wielkopolskich dla zwalczania ówczesnych wierzeń pogańskich. Prawdziwym rarytasem dla historyków sztuki są, znajdujące się w bazylice, tysiącletnie krypty. O tym i kilku innych ciekawostkach opowiedziała postulantka Katarzyna.

Ostatnim przewodnikiem na szlaku architektury romańskiej była postulantka Agnieszka. Zanim jednak doszła do głosu w opowieści o Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, naszym przewodnikiem – z zrządzenia Opatrzności Bożej – stał się sam Ksiądz Proboszcz miejscowej parafii. Opowiedział nam o losach świątyni, wielokrotnie niszczonej, a także o związkach św. Wojciecha z Trzemesznem. Według tradycji święty biskup miał przez pewien czas przebywać w trzemeszeńskim klasztorze lub eremie benedyktynów, a po męczeńskiej śmierci jego ciało było tam pochowane. Dopiero po pewnym czasie zostało przetransportowane do Gniezna. Legenda czy fakt? Sam św. Wojciech wie…

Z Trzemeszna powróciłyśmy do stolicy prymasowskiej, aby w pallotyńskim klasztorze, w zaciszu pod lasem, złożyć dziękczynienie Panu Bogu przez Maryję za piękno kończącego się dnia. Piękno zbawi świat – zapisano w jednej z powieści, a my możemy tyko dodać – Piękno Tego, który sam jest Nieskończonym PIĘKNEM.


(kliknij na zdjęcie aby powiększyć)

NASZ ZAŁOŻYCIEL

Św. Wincenty Pallotti

Naszym Założycielem jest Święty Wincenty Pallotti. Żył w latach 1795–1850. Miejscem jego kapłańskiej i apostolskiej działalności był przede wszystkim Rzym gdzie podejmował wiele posług.

Ks. Wincenty Pallotti zmarł w Rzymie w opinii świętości 22 stycznia 1850 roku. Sto lat później, 2 stycznia 1950 roku papież Pius XII zaliczył go do grona błogosławionych. Papież Jan XXIII w dniu 20 stycznia 1963 roku podczas trwania Soboru Watykańskiego II, ogłosił błogosławionego Wincentego Pallottiego świętym jako Apostoła Rzymu i patrona Apostolatu Ludzi Świeckich. Święty Wincenty został też patronem Papieskiego Związku Misyjnego Księży.

Czytaj więcej...

O NAS

Nasz charyzmat

Dzisiaj istniejemy w wielu krajach świata, jako zgromadzenie międzynarodowe. Podejmujemy prace na misjach i w Polsce. Prowadzimy m.in. przedszkola, dom dziecka, domy pomocy społecznej, katechizację, prace parafialne i duszpasterskie. Spotykamy się w ramach grup i rekolekcji z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Gdziekolwiek jesteśmy, staramy się przeżywać swą codzienność według krótkich dewiz Założyciela:

  • Ad Infinitam Dei Gloriam! - Dla Nieskończonej Chwały Bożej
  • Ad Destruendum Peccatum! - Dla Zniszczenia Grzechu
  • Ad Salvandas Animas! - Dla Zbawienia Dusz

Czytaj więcej...

KONTAKT

SPOŁECZNOŚĆ