Bóg mnie wybrał...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

Możemy porozmawiać...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

Ufam Mu...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

W biegu do Pana...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

To dobra decyzja...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

Boża radość...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

Jestem piękna dla Pana...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

Pan nas posyła...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

W każdej sytuacji Pan nam błogosławi...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

Panie pomóż mi wybrać...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

Chcę pójść za Tobą, Panie...

Duszpasterstwo Powołań Sióstr Pallotynek

JADĄ WOZY KOLOROWE TABORAMI…

10-12 marca 2017

…i oto zatrzymały się na weekend w Gnieźnie przy domu Sióstr Pallotynek „pod lasem”. Wiozły nie cyganów – jak śpiewa Maryla Rodowicz – ale przyjaciół postulantek: członków Wspólnoty Ignis Ardens z Lublina. Spędzili oni wraz z postulantkami wyjątkowy czas, m.in. na modlitwie (Eucharystia, Różaniec, Jutrznia, Nieszpory, Gorzkie Żale). Ważnym punktem dnia było dzielenie Słowem Bożym odkrytym na medytacji. Na sobotniej i niedzielnej medytacji uczestnikom towarzyszyło kilka symboli: maski – skłaniające ku refleksji, że adoracja to czas stawania przed Bogiem w prawdzie; latarka – przypominająca, że podczas rozważania Słowa Bożego mamy skierować „reflektor” na swoje serce, nie zajmować się „ogródkiem sąsiada” oraz szklane naczynie – metafora adoracji, jako miejsca, w którym Bóg napełnia człowieka łaskami i swoją nieskończoną miłością.

Ten marcowy weekend był czasem przeżytym kulturalnie: nie mogło zabraknąć wizyty w katedrze gnieźnieńskiej. Dzięki pani przewodnik wszyscy poznali bogatą historię świątyni; ponadto lepiej zrozumieli sceny z życia i męczeństwa św. Wojciecha znajdujące się na słynnych Drzwiach Gnieźnieńskich. Podczas zwiedzania podziemi członkowie grupy zobaczyli fragmenty murów z X wieku oraz pozostałości posadzki romańskiej katedry (kiedy pani przewodnik oznajmiła, że wzór tej posadzki znajduje się na banknocie 10-złotowym, panowie ze wspólnoty od razu sięgnęli po portfele).

Sobotni wieczór został ubogacony przez wykład z Historii Sztuki, wygłoszony przez s. Jolantę Groszczyk SAC, na temat wizerunków Chrystusa Ukrzyżowanego w sztuce. Omawiając rzeźby przedstawiające Jezusa, Siostra zamieściła w prezentacji przykłady m.in. Krucyfiksów mistycznych, Scen ukrzyżowania, Pięknego Chrystusa (Chrystus występujący bez korony cierniowej), czy też Krzyżów mówiących. W drugiej części wykładu ukazane były przykłady ujęć pasyjnych Chrystusa w malarstwie m.in. takie, jak: Ukrzyżowanie Giotta di Bondone (1291-1294), Ukrzyżowanie Rogiera van der Weydena (1445), Ołtarz z Isenheim Mathisa Grunewalda (11513-1515), Ukrzyżowanie Pietera Paula Rubensa (1620) i Chrystus św. Jana od Krzyża Salwadora Dali (1951).

Niespodzianką przygotowaną dla gości przez wspólnotę postulancko-nowicjacką była Pallotiada – teleturniej wiedzy o św. Wincentym Pallottim, dzięki któremu mogli oni bardziej poznać tego giganta wiary.

Każdy zgodziłby się, że atmosferę tych dni najlepiej oddały Słowa niedzielnej Ewangelii o Przemienieniu Pańskim: Panie, dobrze, że tu jesteśmy. Tak jednak jest u Boga, że z Góry Tabor trzeba zejść…

Patrząc na to spotkanie rodzi się wdzięczność Bogu za dar przyjaciół: Wierny bowiem przyjaciel potężną obroną, kto go znalazł, skarb znalazł. Za wiernego przyjaciela nie ma odpłaty ani równej wagi za wielką jego wartość /Syr 6,14-15/.

Agnieszka Pawlak

NASZ ZAŁOŻYCIEL

Św. Wincenty Pallotti

Naszym Założycielem jest Święty Wincenty Pallotti. Żył w latach 1795–1850. Miejscem jego kapłańskiej i apostolskiej działalności był przede wszystkim Rzym gdzie podejmował wiele posług.

Ks. Wincenty Pallotti zmarł w Rzymie w opinii świętości 22 stycznia 1850 roku. Sto lat później, 2 stycznia 1950 roku papież Pius XII zaliczył go do grona błogosławionych. Papież Jan XXIII w dniu 20 stycznia 1963 roku podczas trwania Soboru Watykańskiego II, ogłosił błogosławionego Wincentego Pallottiego świętym jako Apostoła Rzymu i patrona Apostolatu Ludzi Świeckich. Święty Wincenty został też patronem Papieskiego Związku Misyjnego Księży.

Czytaj więcej...

O NAS

Nasz charyzmat

Dzisiaj istniejemy w wielu krajach świata, jako zgromadzenie międzynarodowe. Podejmujemy prace na misjach i w Polsce. Prowadzimy m.in. przedszkola, dom dziecka, domy pomocy społecznej, katechizację, prace parafialne i duszpasterskie. Spotykamy się w ramach grup i rekolekcji z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Gdziekolwiek jesteśmy, staramy się przeżywać swą codzienność według krótkich dewiz Założyciela:

  • Ad Infinitam Dei Gloriam! - Dla Nieskończonej Chwały Bożej
  • Ad Destruendum Peccatum! - Dla Zniszczenia Grzechu
  • Ad Salvandas Animas! - Dla Zbawienia Dusz

Czytaj więcej...

KONTAKT

SPOŁECZNOŚĆ